פרופ' דיוויד ניומן על הביקור של הנסיך וויליאם בישראל

הביקור הרשמי הראשון של בן מלוכה בריטי בישראל מאז ימי המנדט ייערך בקיץ הקרוב, עת יבקר בארץ הקודש הנסיך וויליאם, שיגיע לביקור גם ברשות הפלסטינית ולירדן.

מדובר יהיה בביקור הרשמי הראשון, אחרי שאביו של הנסיך וויליאם, הנסיך צ'רלס, ביקר בישראל בשני מקרים אך במסגרת ביקורים פרטיים (הגיע להלוויות של יצחק רבין ב-1995 ושמעון פרס ב-2016).

יש לציין שעבור הנסיך וויליאם, נכדה של המלכה והשני בסדר הירושה, מדובר בביקור הראשון במזרח התיכון, והוא יגיע ללא רעייתו קייט מידלטון, שאמורה ללדת את ילדם השלישי באפריל הקרוב.

פרופ' דיוויד (דוד) ניומן, יליד בריטניה, שכיהן כדיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון ומי שזכה בתואר-  OBE   שקיבל ממלכת בריטניה בטכס מרשים בארמון ווינדסור – בשנת 2013 על התרומה הרבה שלו לחיזוק הקשרים בתחומי המדע והאקדמיה בין בריטניה לישראל, התייחס לנושא כשאמר: "תחילה כולם סברו שמדובר בבדיחה לכבוד פורים".

פרופ' ניומן, המרבה לשוחח על נושאים הקשורים לפוליטיקה והחברה הבריטית בטלוויזיה וברדיו בישראל, ציין כי "משום מה לא מעט אנשים מתרגשים מהסיפור הזה". דיוויד ניומן, שהיה מופתע מכמות האנשים שחזו בחתונתם הגרנדיוזית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון לפני מספר שנים, עת שימש כפרשן הפוליטי של ערוץ 1, הוסיף כי "אני לא לגמרי מבין מדוע בישראל אנשים כל כך נרגשים מבית המלוכה – מעבר לקומץ העולים שהגיעו במהלך השנים מבריטניה".

"בכל אופן, ברור שיש לביקור הממלכתי משמעות פוליטית", הוסיף דיוויד ניומן. "זהו ביקור סמלי, שלדעתי יימשך כיומיים, במהלכם יבקר הנסיך וויליאם בכל המקומות החשובים בארץ, ויש להניח שיקחו אותו ליד ושם. מבחינתי יהיה מעניין לא פחות לראות איך הוא יחלק את הזמן בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית כדי לא למשוך אש מהיריבים הפוליטיים – ומעניין יהיה לדעת אם הוא יישן בישראל או רק בירדן".

"בסך הכול", מסכם פרופ' דיוויד ניומן, "ההיסטוריה של בית המלוכה ביחס לקהילה היהודית ולישראל היא די אמביוולנטית. לנסיך צ’רלס יש קשרים טובים עם ראשי הקהילה ובמיוחד עם הרב הראשי לשעבר הלורד סאקס, ובממלכה מעריכים מאד את תרומתה של הקהילה היהודית הדי קטנה למגוון של צדקות ופעילויות ציבוריות, אם כי לאריסטוקרטיה הישנה אין חיבה מיוחדת ליהודים, ודי להזכיר את היחס של המלך אדוארד השמיני (שפרש אחרי כשנה בשל רצונו העז להתחתן עם גרושה אמריקאית בניגוד לעמדות של הכנסייה והממשלה דאז) לשלטון הנאצי בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה".

"אך יחד עם זאת" מתבדח פרופ' ניומן, "אם הנשיא טראמפ יכול לבקר בכותל המערבי ולהעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, אז אין סיבה שנציג רשמי מבית המלוכה לא יבקר בישראל. הכול אפשרי – בין אם יהיה לזה משמעות פוליטית יותר עמוקה או לא".

 

דרג את הפוסט

תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*