פרופ׳ דיוויד ניומן: ״חרם אקדמי על ישראל? מדובר בעיקר על רעש וצלצולים״

אוניברסיטת בן-גוריון. מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי

ישראל לא נחשבת למדינה אהובה יתר על המידה בקרב מדינות העולם, וזה עוד בלשון המעטה. אחת לכמה חודשים אנו שומעים על תקרית אנטישמית, חרם כזה או אחר או מילים פוגעניות המופנות כלפי העם היהודי. לצערנו הרב, הדבר קורה כבר שנים רבות, ואם סברנו שעם השנים האנטישמיות תלך ותדעך, המציאות מלמדת אותנו שלא כך הדבר, ולעתים נראה שהיא רק הולכת וגוברת.

נראה שלכך הצטרפו גם חלק מהמרצים הבריטים, כשכבר לפני עשר שנים קרא UCU – ארגון המרצים הבריטים, להחרים מוסדות אקדמיים בישראל בעקבות המדיניות הקשה של המדינה כלפי העם הפלסטיני, לטענתם. במרוצת השנים נעשו מספר ניסיונות להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל, כשהבולט שבהם כלל דיון ובו מאות צירים בלונדון.

פרופ׳ דיוויד ניומן שייצג את ישראל בדיון: ״המשתתפים היו מרותקים מהנושא״

167 צירים הוזמנו לדיון שעסק בשאלה: האם להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל, כש-158 הצביעו בעד החרם בעוד ש-99 התנגדו. באותה שנה, פרופ׳ דיוויד ניומן, אשר כיהן כדיקן הפקולטה למדי הרוח וההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון בנגב, היה באותה העת בשנת שבתון, וניצל זאת כדי לייצג את האוניברסיטאות הישראליות בדיון. ״הדבר שהכי ריתק את המשתתפים בכנס היה נושא החרם על ישראל״, נזכר פרופ׳ דיוויד ניומן. ״לא עניין אף אחד שאר הנושאים בדיון, כמו ענייני תעסוקה, פנסיה וכו׳״.

אוניברסיטת בן-גוריון. מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי

״אין כמעט מעשי החרמה בפועל״, אומר דיוויד ניומן. ״יש הרבה רעש וצלצולים, אך למרות כל הקריאות לחרם, בעשור האחרון עלתה כמות הפרויקטים המשותפים לישראל ולבריטניה, הרבה בזכות היכולת הגבוהה של החוקרים בשתי המדינות״.

הרצון להחרים את ישראל קיים כבר שנים רבות

הכוונה להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל הייתה עוד לפני שנים רבות. משלחת ישראלית אף יצאה לבריטניה על מנת לנסות ולשכנע את מובילי החרם שלא להחרים את ישראל. ״לעניות דעתי לא יקרה דבר עם החרם״, מסכם דיוויד ניומן. ״כפי שכבר ציינתי, מדובר ברעש ובצלצולים בעיקר, אך בפועל אני לא מאמין שיקרה דבר״.

דרג את הפוסט

תהיה הראשון להגיב

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*